طرح توجیهی احداث گلخانه صیفی جات

بازار محصولات کشاورزی هیچ گاه از رونق نمی‌افتد. رشد جمعیت و اقبال عمومی برای استفاده از محصولات کشاورزی از مهم‌ترین عوامل وجود همیشگی سود در بازار محصولات کشاورزی باشد. اما این روز‌ها وجود بحران کم آبی که موجب کاهش چشمگیر و البته نگران کننده ذخایرآبی و سفره‌های زیر زمینی آب شده، این حرفه را مخاطرات جدی روبه رو ساخته، تا جایی که کشاورزی از یک شغل با درآمد مطمئن تبدیل به یک شغل با خطر ریسک بالا شده است.

توسعه کشت های گلخانه ای یکی از مهمترین سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در برنامه های توسعه است که با هدف افزایش بهره وری آب و افزایش تولید و درآمد کشاورزان و توسعه صادرات انجام خواهد شد. ایجاد گلخانه ها و استفاده از سیستم های نوین آبیاری گامی مهم در صرفه جویی و افزایش بهره وری آب است.
طبق بررسی‌های انجام‌شده اگر تنها محصول خیار و گوجه‌فرنگی را از فضای باز به گلخانه منتقل کنیم، سه میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب خواهیم داشت، بر همین اساس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و برنامه‌های تدوین‌شده بر توسعه گلخانه‌ها، کشت متراکم در فضای کنترل‌شده و تبدیل کشت فضای باز برخی محصولاتی که قابلیت انتقال دارند به کشت گلخانه‌ای است که علاوه بر تأثیر چشمگیر بر میزان مصرف و افزایش تولید، تأثیر بسزایی در کیفیت محصول تولیدی خواهد داشت و افزایش کیفیت محصول تولیدی در نهایت منجر به افزایش صادرات می‌شود. در بسیاری از موارد کیفیت محصولات فضای باز قابلیت رقابت ندارند، اما محصولات گلخانه‌ای با وجود برنامه‌ریزی و مدیریت درست و شرایط کنترل‌شده بهینه دارای کیفیت بهتری هستند و قابلیت رقابت در بازارهای صادراتی را خواهند داشت. به گفته کارشناسان کشت محصولات گلخانه ای با هزینه و نیروی کار کمتر و تولید محصول با کیفیت و مشتری پسند در سالهای اخیر علاوه بر کاهش وابستگی زمینه صادرات این محصولات را نیز فراهم میکند

دلایل اقتصادی کشت گلخانه‌ای
از مهم‌ترین دلایل اقتصادی برای کشت گلخانه می‌توان به افزایش تعداد برداشت‌ها در سال، افزایش برداشت محصول نسبت به سطح زیر کشت، تعیین زمان بهره برداری محصول و کاهش تعداد کارگران اشاره کرد. کارشناسان معتقدند که اگر برداشت محصولات دارای مطلوبیت نسبی باشد، تقریبا بعد از سه سال هزینه‌های اولیه شما جبران می‌گردد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *