طرح توجیهی بازیافت آلومینیوم

بازیافت قوطی‌های آلومینیومی در بسیاری از کشور‌های پیشرفته به عنوان یک فعالیت پرسود شناخته می‌شود و بسیاری از اقشار جامعه امکان شرکت در آن را دارند. در تولید قوطی‌های آلومینیومی که برای نگهداری انواع نوشیدنی استفاده می‌شود، حجم زیادی از منابع این فلز ارزشمند مصرف می‌شود که البته با ذوب این محصولات امکان بازگشت آنها به چرخه تولید فراهم می‌شود. بازیافت آلومینیوم فقط به قوطی‌ها محدود نمی‌شود و ذوب قراضه بسیاری از محصولات آلومینیومی، ماده اولیه برای تولید انواع پروفیل‌های آلومینیوم و پروفیل در و پنجره را فراهم خواهد کرد.

ظرف‌ها و ضایعات آلومینیوم به هر شکلی که باشند، قابل‌ بازیافت هستند. بنابراین فویل آلومینیومی و قوطی‌های نوشابه، کنسرو، بشقاب و چارچوب پنجره‌ها و حتی تراشه‌های آلومینیوم در کارگاه‌ها و حلقه‌های آلومینیومی دربازکن‌ها را می‌توان جمع‌آوری و بازیافت کرد. برای حفظ بهداشت محل نگهداری قوطی‌های مصرف شده و بازیافت صحیح‌تر و بهداشتی‌تر می‌توان آن‌ها را شست و در جایی معین جمع‌آوری کرد. برای بازیافت قوطی‌های آلومینیومی نیز ابتدا آنها را ذوب می‌کنند. سپس فلز مذاب را به محض سرد شدن زیر فشار می‌گذارند و به ورق تبدیل کرده و سرانجام این ورق‌ها را دوباره به شکل قوطی درمی‌آورند. آلومینیوم بازیافتی نه‌ تنها در ساخت قوطی‌های جدید که در ساخت مواد آلومینیومی ازجمله مواد ساختمانی به‌کار می‌رود. تولید آلومینیوم از آلومینیوم بازیافت شده نسبت به تولید آن از سنگ معدن به ۹۰درصد انرژی کمتری نیاز دارد.

بازار محصولات بازیافتی آلومینیوم

می‌توان از قراضه های آلومینیوم در خودروسازی و ساختمان سازی و بسیاری از صنایع دیگر استفاده کرد. با داشتن محدودیت‌های زیادی در مسیر آلومینیوم در کشورمان از قبیل تأمین مواد اولیه برای تولید شمش و همچنین واردات آن می باید از ضایعات به طور بهینه استفاده نمود تا جبران این کاستی ها صورت پذیرد. ولی فقط به طور سنتی و بسیار کم در کشور این کار انجام می‌شود. اگر به طور گسترده به این امر بپردازیم کمک زیادی به پاکیزگی محیط زیست کرده و همچنین انرژی کمتری نسبت به تولیدات غیر قراضه‌ای کرده ایم.

در مورد کیفیت شمش های تولید شده از ضایعات اگر ضایعات به خوبی تفکیک شوند و ذوب شوند کیفیت آن‌ها با آلومینیوم تولید شده از پودر آلومینا یکسان خواهد بود ولی به دلیل هزینه‌های مرحله تفکیک و جدا سازی آن را حذف می کنند و کیفیت مطلوبی که می‌خواهیم را ندارند.

واردات قراضه‌ها  به کشورمان به طور چشمگیری از سمت تاجیکستان و عراق است که در عراق ذوب شده و به صورت شمش های نرم وارد کشور می شوند و در داخل مجدداً ذوب شده و به شکل پروفیل در می‌آیند. در بیشتر کشورها از جمله ترکیه حداکثر استفاده را از ضایعات آلومینیوم می‌کنند و واردات گسترده‌ای از ضایعات را برای بازیافت دارند ولی در ایران متاسفانه با ضایعات به صورت دقیق عمل نمی‌شود.

با روش بازیافت دو نوع محصول به دست می‌آید که یکی با خلوص بالا که آلومینیوم پایه نامیده می شود و دیگری با خلوص پایین که آلومینیوم ثانویه نامیده می شود و در صنایع پایین دستی استفاده می شود. همچنین دو نوع ضایعات همگن و غیر همگن وجود دارد. ضایعاتی که از کارخانه‌ها به دست می‌آید ساده و همگن هستند و به راحتی می توانند مجدداً به مصرف برسند. ولی ظایعات غیر همگن از ضایعاتی که در سطح شهر به صورت دستی جمع آوری شده و بازیافت آن‌ها کاری دشوار است زیرا برخی از آن‌ها داری رنگ و یا روکشی از جنس‌های غیرآلومینیومی می‌باشند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *