طرح توجیهی بسته بندی گوشت قرمز

در ایران تأمین و تضمین سلامت غذایی مردم از مهم‌ترین اهداف دامپزشکی بوده و در اجرای این رویکرد و تحقق اهداف مورد نظر، بسته‌بندی فرآورده‌های خام دامی و مواد پروتئینی در تأمین سلامت و افزایش کیفیت محصولات غذایی و دامی نقشی مهم و مؤثر دارد. هم اکنون راه‌اندازی واحدهای بسته‌بندی گوشت قرمز و گوشت مرغ و توسعه این گونه صنایع در دستور کار مسئولین کشور قرار دارد. ملزم نمودن تدریجی سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و رستوران‌ها در عرضه و استفاده از گوشت و مرغ بسته‌بندی و ممنوعت عرضه فله‌ای در استان‌های مختلف کشور خود گواهی است بر این مدعا.

بازار مصرف گوشت بسته بندی

گوشت‌های بسته‌بندی تازه و با قابلیت نگهداری ۷۲ ساعت در یخچال، بیشتر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شوند و مزایای آن‌ها نسبت به گوشت‌های شقه‌ای موجود در قصابی‌ها این است که هر خانواده با توجه به نیاز خود (برای تهیه خورش، آبگوشت، کباب، سوپ یا…) گوشتی که می‌خواهد را خریداری می‌کند. گوشت‌های بسته‌بندی که علامت استاندارد و مجوزهای لازم بهداشتی را دارند و در مکان‌های مجاز به فروش می‌رسند، سلامت مصرف‌کننده را تضمین می‌نماید.

فرایند تولید محصول

عملیات فرآوری گوشت و بسته‌بندی آن به صورت ذیل انجام می‌گیرد. دام ذبح شده از کشتارگاه جهت عملیات فرآوری و بسته‌بندی توسط ماشین‌های مخصوص حمل گوشت آورده می‌شود. بعد از تخلیه در محل شرکت در پیش سردکن مختص گوشت به صورت انبار موقت قرار می‌گیرد و به صورت همزمان نیز جهت عملیات فرآوری به سالن عملیات گوشت توسط واگن‌های چرخ‌دار حمل شده و روی میز کار قرار گرفته و لاشه های گوشت را قطعه بندی کرده و پس از استخوان گیری در سالن مخصوص، قطعات گوشت ران، سر دست، قلوه‌گاه و… را به طور مجزا در ظروف 1 تا 2 کیلوگرمی بسته‌بندی کرده و در دمای 1- تا 2 درجه سانتیگراد به فروشگاه‌ها و دیگر مراکز فروش و مصرف منتقل می‌کنند. این بسته‌ها باید در سبدهای بزرگ پلاستیکی قرار گیرند تا به پوشش آن‌ها آسیبی وارد نشود و حمل و نقل و بارگیری و تخلیه آن ها در محل بارگیری و تخلیه به آسانی صورت گیرد. در صورتی که دمای حمل و نقل و نگهداری این گوشت‌ها 1- تا 1+ باشد مدت نگهداری به 15 روز نیز می‌رسد. این مدت برای گوشت چرخ کرده 5 تا 7 روز می‌باشد.

روش دیگر توزیع گوشت این است که پس از قطعه بندی و استخوان گیری قطعات گوشت در داخل پوشش پلاستیکی که آن هم در داخل کارتن (به عنوان بسته بندی ثانویه‌) قرار گرفته، جای داده می شود. پس از آن کارتن های حاوی گوشت در تونل انجماد قرار گرفته و محتویات آن منجمد می شوند. پس از انجماد گوشت‌های کارتنی توسط کامیون‌های یخچال‌دار در دمای 20 – یا 18- به مراکز نگهداری، فروش و مصرف حمل می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *