طرح توجیهی بسته بندی گیاهان دارویی

امروزه استفاده از گیاهان دارویی در سطح جامعه به ‌صورت روزافزون در حال گسترش است. در بسیاری از محصولات کارخانه‌ای، از عصاره یا مواد مؤثره گیاهان دارویی استفاده می‌شود، امری که مورد انتقاد برخی از فعالان و حتی متخصصان طب سنتی است. برخی افراد معتقدند در شاکله کلی گیاهان دارویی، اجزایی وجود دارند که یا نقش درمانی دارند و یا برخی از عوارض ناخواسته گیاهان دارویی را کنترل می‌کنند لذا ترجیح می‌دهند از یک گیاه درمانی به‌ صورت دست‌ نخورده استفاده کنند.

گیاهان دارویی از ارزش و اهمیت خاصی در تأمین بهداشت و سلامتی جوامع هم به لحاظ درمان و هم پیشگیری از بیماری ها برخوردار هستند؛ این بخش از منابع طبیعی قدمتی همپای بشر دارد و یكی از مهمترین منابع تأمین غذایی و دارویی در طول نسل ها بوده است. شمار گونه های گیاهی شناسایی شده در سطح جهان حدود 750 هزار مورد است كه 75 هزار گونه از این گیاهان دارای اثرات دارویی و درمانی است، طبیعت ایران نیز با برخورداری از 11 اقلیم از مجموع 13 اقلیم آب و هوایی جهان، هم اكنون هشت هزار گونه گیاهی را در اختیار دارد كه حدود 2000 گونه آن این توانمندی را دارد كه ظرفیت دارویی خوبی را در اختیار كشورمان قرار دهد.

کد آیسیک محصولات

بسته بندی گیاهان داروئی در سامانه ثبت مجوزهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت دارای کد ISIC به شماره‌ 24231980 می‌باشد

بازار داخلی گیاهان دارویی

هرچند طی چند سال گذشته استفاده از گیاه درمانی به دلیل مشخص شدن مضرات داروهایی شیمیایی رونق گرفته، اما به دلیل وجود چالش هایی، آن طور كه شایسته است از این پتانسیل بهره برداری نمی‌شود. یکی از مشکلات گیاهان دارویی نبود بازار فروش مشخص برای آن و فروش به صورت فله‌ای است. وقتی گیاه دارویی به صورت فرآوری شده در یک منطقه‌ای تولید و به بازارهای هدف از قبل شناسایی شده عرضه گردد بی‌شک تجارت از این طریق متوقف نخواهد شد.

صادرات گیاهان دارویی بسته بندی شده

متاسفانه به دلیل فقدان بسته بندی مناسب گیاهان دارویی که در روند تولید و کشت و تجارت آن‌ها تاثیر بسزایی دارد، سهم ایران از تجارت گیاهان دارویی در جهان بسیار اندک است. از ۱۰۰ میلیارد دلار تجارت گیاهان دارویی دنیا، سهم ایران تقریبا صفر است. از این رو نباید به گیاهان دارویی تنها به لحاظ بهداشت و درمان نگریست بلکه این بخش از لحاظ اقتصادی نیز از جایگاه مناسبی برخوردار است. این در حالی است که داروهای گیاهی ایران می توان بین ۱ تا ۲۰ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته باشد که در حال حاضر این رقم کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است. این آمار در کشور چین در حدود ۱۵ میلیارد دلار است. چنانچه برنامه‌ریزی مناسبی صورت پذیرد و با رعایت استانداردهای کیفی می توان سود بالایی به لحاظ اقتصادی از تجارت گیاهان دارویی برد.

خط تولید بسته بندی گیاهان دارویی

گیاهان دارویی به صورت خام از تولیدکننده گیاهان دارویی خریداری شده و سپس در مرحله اول، در محلی مناسب که از لحاظ بهداشتی ایزوله باشد دپو شده و سپس توسط خط انتقال عملیات جداسازی ضایعات انجام شده و سپس به دستگاه خشک کن وارد می‌شود، بعد از مرحله خشک کردن به روش‌های مختلف مثل وکیوم، پرس حرارتی و… بسته بندی شده و سپس روانه بازار می‌شوند. خط تولید دمنوش‌های گیاهی، نوع دیگری از روش فرآوری و تولید داروهای گیاهی می‌باشد. امروزه دمنوش‌ها عمدتاً به صورت بسته بندی تی بگ در بازار یافت می‌شوند. روش تولید دمنوش مانند روش فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی است با این تفاوت که در مرحله آخر به جای بسته بندی وکیوم و… از بسته بندی تی بگ استفاده می‌شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *