طرح توجیهی تولید عرقیات گیاهی

کشور ایران با موقعیت خاص آب و هوایی، بیش از ۷۵۰۰ گونه گیاهی را در خود جای داده که دو تا سه برابر پوشش گیاهی قاره اروپاست. از این تعداد، بیش از ۷۵۰ گونه دارویی در پوشش گیاهی ایران وجود دارد. برغم امکانات بالقوه فراوان در کشور، سطح زیر کشت گیاهان دارویی در حدود ۳۹ هزار هکتار و از حیث تنوع گونه‌های زیر کشت این رقم به ۹۰ گونه محدود می‌شود، این در حالی است که در کشور چین این تعداد به ۲۰۰ گونه می‌رسد.

كدهایISIC محصول

عرقیات گیاهی و گلاب در سامانه ثبت مجوزهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت به ترتیب دارای کدهایISIC  24231913 و 24231915 می‌باشند.

بازار عرقیات گیاهی

براساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو)، ارزش تجارت جهانی گیاهان دارویی که اکنون در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در سال است، در سال ۲۰۵۰ میلادی به رقم ۵ تریلیون دلار خواهد رسید. کشور ایران هم اکنون فقط ۶۰۰ میلیون دلار از تجارت جهانی گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است که از این مقدار هم بخش عمده‌ای مربوط به صادرات زعفران به میزان حدود ۴۵۰ میلیون دلار است.

گیاهان دارویی ظرفیت جایگزینی نفت را دارند، اما به دلیل آماده نبودن بسترهای مناسب اغلب صادرات گیاهان دارویی ما از عرصه‌های طبیعی به صورت خام و فله‌ای صورت می‌گیرد که این کار علاوه بر تخریب طبیعت و از بین بردن ذخایر ژنتیکی، ارزش افزوده چندانی هم ندارد. از طرف دیگر بخشی از گیاهان دارویی صادراتی ما پس از فرآوری در بسته‌بندی‌های مناسب و با قیمت‌های بسیار بالاتر وارد کشور شده و برخی از ایرانی‌ها از این محصولات وارداتی استفاده می‌کنند. ظرفیت مغفول مانده تولید و صادرات گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن در ایران قابل احیاء و توسعه است و می‌تواند در افزایش تولید ناخالص داخلی و ملی، ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش صادرات اثربخش باشد.

اجزاء خط تولید عرقیات گیاهی

  • دستگاه تقطیر که شامل ديگ یا مخزن دستگاه، کلاهک ديگ، لوله‌های منتقل کننده بخار حاصل شده از جوشیدن اولیه و آب به بخش سردکن دستگاه، سپراتور(جدا کننده)، مخزن ذخیره اولیه، کندانسور (خنک کننده) که استوانه‌ای شکل بوده و در داخل آن لوله‌های عمودی آب سرد قرار دارد.
  • بخش گرمادهی در کارخانه‌ها که از یک دیگ بخار تشکیل شده که با سوخت گاز و یا گازوئیل کار می‌کند و بخار حاصله توسط لوله‌های مخصوص به بخش تولید منتقل می شود.
  • مخازن ذخیره که برای نگهداری عرقیجات گیاهی استفاده می‌شود و بنابر نوع استفاده، جنس آن متفاوت می‌باشد. برای مثال مخزن نگهداری مورد استفاده برای بیشتر عرقیات از جنس پلی اتیلن و برای نگهداری گلاب بهتر است از جنس استلنس استیل باشد.
  • دستگاه پاستوریزاتور
  • دستگاه شستشوی شیشه و پرکن
  • فیلتر مخصوص دستگاه عرقیات
  • دستگاه لیبل زن و بسته بندی
  • برج خنک کن کولینک تاور
  • مخازن میکسردار

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *