طرح توجیهی تولید فلوتینگ از کاغذ باطله

کاغذ و مقوا پنجمین صنعت بزرگ مصرف‌کننده انرژی در دنیا است که به ازای هر تن محصول، انرژی بیشتری نسبت به یک تن محصول صنایع فولاد و آهن مصرف می‌کند. همچنین این صنعت در دنیا نسبت به صنایع دیگر آب بیشتری به ازای هر تن محصول مصرف می‌کند و سطح بالایی از آلودگی آب و هوا را به وجود می‌آورد.

این در حالی است که فرآیند بازیافت به بهبود شرایط محیط زیست انسانی کمک کرده و از سوی دیگر در کاهش هزینه‌ها هم تأثیر به سزایی دارد. حتی خروجی سیستم بازیافت می‌تواند به تولید انرژی نیز کمک کند که در نهایت به احیای محیط زیست سرزمین منجر خواهد شد. اینک در بسیاری از کشورهای جهان، فرآیند تفکیک زباله و همچنین نحوه کاهش زباله از مدارس ابتدایی به دانش‎آموزان آموخته می‎شود و از سوی دیگر در سیستم بازیافت درصد قابل توجهی از مواد اولیه بازگردانده شده و دوباره استفاده می‎شوند.

كدهای ISIC محصول

فلوتینگ و همچنین محصول پایین دست آن ورق کارتن در سامانه ثبت مجوزهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت دارای کدهای ISIC زیر می‌باشند.

جدول : کدهای ISIC محصولات مورد بررسی

ردیف

کد محصول نام محصول واحد سنجش

1

21011230

کاغذ فلوتینگ

تن

2

21011231

کاغذ فلوتینگ از چوب

تن

3

21011232

کاغذ فلوتینگ از باگاس

تن

4

21011233

کاغذ فلوتینگ از ضایعات کشاورزی

تن

5

21011234

کاغذ فلوتینگ از ضایعات کاغذ و مقوا

تن

6

21011235

کاغذ فلوتینگ از ضایعات نخل

تن

7

21021111

ورق کارتن دولا

تن

8

21021112

ورق کارتن سه لا

تن

9

2102113

ورق کارتن چندلا

تن

عرضه

کمبود منابع جنگلی و چوبی در کشور ما حقیقتی تلخ و انکار ناپذیر است که به تبع آن کاهش ظرفیت تولید و حتی در موارد متعددی تعطیلی کارخانجات صنایع چوب را درسال‌های اخیر در پی داشته است. مطابق با آمار سازمان جنگل‌ها، بهره‌برداری از جنگل‌های شمال طی ده سال از 2 میلیون و 200 هزار متر به كمتر از یك میلیون مترمكعب رسیده و این به معنی كاهش پنجاه درصدی در عرضه چوب به بازار مصرف است.

بر طبق اطلاعات منتشر شده از فائو، مقدار تولید کاغذ بازیافتی ایران سالیانه در حدود 80 هزار تن تخمین زده شده است. از طرف دیگر منابع مختلف مقدار مصرف انواع کاغذ و فرآورده‌های کاغذی را در کشور حدود یك تا یک و نیم میلیون تن برآورد کرده‌اند كه تنها 30 درصد ‌آن تولید داخل است. همچنین کارشناسان مقدار مصرف سرانه کاغذ در ایران را 15 تا 17 کیلوگرم استفاده در سال برآورد نموده‌اند. استفاده از کاغذ بازیافتی در ایران در مقابل کشورهای منطقه و کشورهای پیشرفته با توجه به این که کشور با کمبود مواد اولیه مورد نیاز در صنایع کاغذ روبه رو می­باشد، بسیار ناچیز می­باشد.

تقاضای محصول

هم اکنون حدود 20 تا 30 درصد از ظرفیت صنعت کارتن کشور فعال است. ظرفیت نصب شده در این صنعت بالغ بر یک میلیون و 980 هزار تن بوده، در حالی که تولید حداکثر به 250 هزار تن رسیده است. دلیل آن عمدتاً ناشی از عدم وجود سازوکاری مناسب جهت جمع‌آوری کاغذ باطله در کشور و تبدیل آن به کاغذ فلوتینگ و تأمین ماده اولیه صنعت کارتن‌سازی کشور می‌باشد. با توجه به کمبود منابع جنگلی در کشور، سرمایه‌گذاری در حوزه تولید کاغذ از کاغذهای باطله کاملاً احساس می‌شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *