طرح توجیهی تولید و مونتاژ تابلو برق

تابلو برق به یک باکس (محفظه) گفته می‌شود که در داخل و یا روی آن محل مناسبی برای نصب و سیم کشی تجهیزات برق و الکترونیکی میباشد. از تابلو برق جهت جلوگیری از تماس مستقیم کاربران با سیم‌ها و قطعات دارای ولتاژ الکتریکی و وارد نشدن شوک برق به آن‌ها استفاده می‌شود. تابلو برق وسیله‌ای جهت حفاظت تجهیزات برقی در مقابل عوامل محیطی می‌باشد.

تابلو برق های فشار ضعیف از نظر کاربرد را می‌توان به 6دسته تقسیم کرد؛

 • تابلو توزیع برق صنعتی که در واحدهای صنعتی برای توزیع جریان برق شبکه از این تابلو برق استفاده می شود.
 • تابلو توزیع برق مسکونی که در واحدهای مسکونی برای توزیع جریان برق شبکه از این تابلو برق استفاده می شود.
 • تابلو بانک خازن که برای اصلاح ضریب توان برق مصرفی از این تابلو برق استفاده میکنند جهت پایین آوردن میزان و مبلغ برق مصرفی.
 • تابلو برق فرمان موتوری که جهت کنترل و راه اندازی موتورهای الکتریکی از این تابلو برق استفاده می‌کنند.
 • تابلو برق کنترل(PLC) که برای کنترل اتومات مدارهای الکتریکی از این تابلو برق استفاده می‌کنند.
 • تابلو برق مارشالینگ که ارتباط بین تابلو برق و تابلو کنترل مرکزی یا همان تابلو DCS را فراهم می‌کند.

مراحل کامل ساخت تابلو برق در کارخانه

 1. استانداردها و مراجع: مندرجات نشریه 110 سازمان برنامه و بودجه به عنوان مرجع حقوقی پایه؛ استانداردهای موجود در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور در مورد تاسیسات و تجهیزات الکتریکی جهت رعایت استانداردهای داخلی و استانداردهای vde و iec در تطبیق مشخصات فنی طرح با استانداردهای بین المللی در ساخت تابلوها و تجهیزات الکتریکی ملحوظ می‌گردد.
 2. طراحی و تهیه نقشه های اجرائی: در این مرحله و از ابتدای مذاکرات با کارفرما و ارائه پیشنهاد تا شروع کار خط تولید موارد ذیل توسط واحد فنی – مهندسی و فروش این شرکت صورت می‌گیرد.
 3. رنگ آمیزی: واحد نقاشی و رنگ آمیزی با به کارگیری امکانات از مرحله انتخاب رنگ تا مرحله رنگ آمیزی کلیه قطعات بدنه تابلو را با پوشش رنگ مطابق درخواست کارفرما رنگ آمیزی می‌نماید.
 4. مونتاژ لوازم و تجهیزات الکتریکی: براساس نقشه های جانمایی عملیات مونتاژ انجام می‌گیرد.
 5. شینه کشی و سیم کشی: شینه کشی تابلوها با شمش (شینه) مسی از جنس مس الکترولیت e-cu که دارای خصوصیات مشروحه می‌باشد انجام می‌گیرد.
 6. بازرسی و کنترل کیفیت: این واحد تولیدی و مهندسی در طراحی و ساخت تابلوهای برق از معیارهای الکتریکی مکانیکی مربوطه استفاده می‌نماید.
 7. تست و آزمایش: کلیه تابلوها پس از گذراندن مراحل بازرسی و کنترل کیفیت و در حضور نماینده فنی کارفرما مورد تست و آزمایشات مشروحه ذیل قرار گرفته و بعد از تنظیم صورتجلسه که به گواهی نماینده فنی کارفرما میرسد تحویل ایشان خواهد شد.

بازار تابلو برق در ایران

اگر وضعیت دشوار و پیچیده انرژی را در جهان بررسی کنیم به طور خلاصه به چنین نتایجی می رسیم؛ حقیقت این است طبق آخرین برآوردها تقاضای مصرف انرژی الکتریکی تا سال 2030 دوبرابر می شود. همین امر موجب شده دنیای انرژی برقی و به طور کلی محصولاتی که در ارتباط با این انرژی تولید و ساخته می شوند، از اهمیت زیادی برخوردار باشند. دلیل این امر هم واضح و مبرهن است. چنانچه رد حضور انرژی را در تمام شریان‌های زندگی می‌توان دید. از منازل مسکونی تا سطح شهر و روستا و صنایع و. . . یکی از کالاهای مرتبط با انرژی برق که در همه ارکان زندگی شخصی و جمعی حضور دارد، تابلوی برق است.

تولیدکنندگان تابلو برق ایران این توان را دارند که بهترین تابلو را تولید کرده و پیچیده‌ترین پروژه‌های درخواستی را اجرا کنند. حتی اگر شرایط برابری نسبت به سایر تولیدکننده‌های این صنعت در دنیا داشته باشیم می‌توانیم صادرکننده‌های موفقی هم داشته باشیم. کشورهای اطراف ما مانند عراق، ترکمنستان و سایر کشورهای آسیای میانه دارای ظرفیت های مهم و قابل توجهی برای صادرات این دانش فنی از ایران هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *