طرح توجیهی پرورش بلدرچین

تولید و پرورش بلدرچین و سایر ماکیان غیر‌مرغ، از جمله فعالیت‌های اقتصادی پرسودی است که اخیراً مورد توجه تولید‌کنندگان قرار گرفته و با توجه به بازار مناسب مصرف داخلی و زمینه‌های خوب برای صادرات، از اقبال خوبی برخوردار شده است. همگام با توسعه این صنعت و عرضه گوشت بلدرچین، بازارهای مصرف گوشت و تخم آن نیز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای کرده و با توجه به ارزش غذایی گوشت و تخم آن و بالا رفتن آگاهی‌های عمومی در زمینه تغذیه، انتظار آن می‌رود که استقبال عمومی از محصولات بلدرچین روز به روز افزایش یابد.

بازار گوشت بلدرچین

براساس آمار موجود میزان تولید کشور بین ۶ تا ۸/۵ هزار تن در سال است که بخش اعظمی از آن به کشورهای منطقه صادر می‌شود. حجم تولید این محصول گوشتی در فصول سال تغییر می‌کند و در نیمه دوم سال به ‌دلیل طبیعت گرم آن، تولید و مصرف با هم بالا می‌رود.

نگهداری بلدرچین

پرورش بلدرچین می‌تواند نه تنها در مقیاس‌های بزرگ بلکه در مقیاس‌های کوچک هم انجام شود. طراحی قفس‌ها باید این استاندارد را داشته باشد که آبخوری‌های به کار رفته در آن به سیستم نیپل (دارای ظرف آب) اتصال پیدا کند تا آب مورد نیاز برای بلدرچین‌ها به صورت کاملاً اتوماتیک تأمین شود. علاوه بر این دان خوری هم باید در قسمت بیرون قفس قرار بگیرد. اگر از یک قفس استاندارد و مجهز برای نگهداری پرنده‌ها استفاده نمود امکان بروز مشکلاتی همچون شایع شدن بیماری به حداقل یا تقریباً به صفر می‌رسد. در طراحی و ساخت یک قفس ایده‌ال باید همه تمهیدات لازم در نظر گرفته شود تا به هنگام تولید شدن تخم، کاربر بتواند به راحتی بدون باز کردن درب قفس‌ها اقدام به جمع آوری آن‌ها نماید.

تغذیه از جمله مواردی است که در رشد پرنده تاثیر مستقیم دارد از این رو باید بخش اعظمی از غذای این پرنده را پروتئین تشکیل دهد. با توجه به بررسی‌های انجام شده هر قطعه بلدرچین روزانه 30 گرم دان، آن هم در 3 وعده مصرف می‌نماید. پرورش دهنده‌ها و افراد صاحب نظر در این زمینه از دانه‌های مخصوصی تحت عنوان پلیتی برای تغذیه بلدرچین بهره‌گیری می‌کنند چرا که این ماده ترکیبی از چند نوع دانه بوده و ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است . با یک ضرب ساده می‌توان به این نتیجه رسید که برای پرورش و تغذیه هر بلدرچین تا چهل روزگی در حدود 1100 تا 1200 گرم دان مورد نیاز می‌باشد. این پرنده باید در تعداد بالا یعنی در حدود حداقل 3500 قطعه در محیطی مناسب پرورش داده شود تا پرورش دهنده بتواند سود قابل توجهی از آن برداشت کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *