طرح توجیهی پرورش ماهی در قفس

ماهی را می‌توان یکی از مهمترین و اصلی‌ترین ماده‌های غذایی مفید دانست که در تمام جهان و ایران یافت می‌شود. متأسفانه به دلیل کم توجهی و عدم سرمایه‌گذاری مناسب در زیرساخت‌های پرورش ماهی در کشور، سرانه مصرف آن نسبت به سایر کشورها در سطح کمتری قرار دارد که سلامت جامعه را تحت تأثیر قرار داده است.

از طرف دیگر منابع آب‌های داخلی، طبیعی و نیمه‌ طبیعی تا چند سال آینده و با روند رو به کاهش اراضی قابل کشت به تنها راه تغذیه بشر تبدیل می‌شوند. اما از آن جایی که صید بی‌رویه ماهی‌ها هم خطر زیست محیطی و هم انقراض نوع قابل مصرف ماهیان را به دنبال دارد و تاکنون نیز صدمات بسیاری به گونه‌های مختلف آبزی در دریاها و اقیانوس‌ها وارد شده به همین دلیل کشورهای مختلف در دنیا که دسترسی به آب‌های آزاد و یا دریاچه‌ها را دارند از روش‌های به خصوصی برای پرورش و تولید ماهی و آبزیان استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های متداول در دنیا که در ایران هم از آن استفاده می شود پرورش ماهی در قفس است. این نوع پرورش که در عمق دریاها انجام می‌شود توسط قفس‌هایی از جنس پلی اتیلن مدور می‌باشد

بازار مصرف

مصرف آبزیان، به‌خصوص ماهی در سبد غذایی مردم جهان جایگاه ویژه‌ای دارد، ولی در سبد غذایی خانوار ایرانی همچنان جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که سرانه مصرف ماهی در ایران 10 کیلوگرم است؛ این در حالی است که این آمار در دنیا 20 کیلوگرم گزارش شده است. در ایران سالانه حدود ۹۴۶ هزار تن انواع آبزی تولید می‌شود که از این میزان ۳۷۱ هزار تن در مرکزهای آبزی‌پروری و ۵۷۵ هزار تن در بخش صید و صیادی است. بقیه این میزان نیز با تولید قزل‌آلا محقق می‌شود. براساس مطالعات صورت گرفته در مجموع استان‌های همجوار دریا حدود یک میلیون تن پتانسیل تولید ماهیان دریایی در قفس وجود دارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *