طرح توجیهی گلخانه پرورش گل و گیاه

گلخانه بخش محدودی از فضاست که در آن عوامل طبیعی قابل کنترل است، به گونه‌ای که برای کشت متراکم و تولید محصول خارج از فصل یا خارج از محیط طبیعی، محل مناسبی را ایجاد می‌کند. یکی از مزایای استفاده از روش گلخانه‌ای، مصرف کم آب در کاشت محصولات است که این امر با توجه به بحران آبی کشور بسیار حائز اهمیت است. نکته دیگر مسئله کاهش کیفیت خاک‌های حاصل‌خیز زیر کشت به دلیل کم آبی موجود است که در این روش به دلیل تحت کنترل در آوردن این مسئله، ضمن این که این موضوع را مرتفع می‌سازد، به افزایش محصول برداشت شده در واحد سطح نیز کمک شایانی می‌کند.

علاوه بر این موضوعات، گلخانه‌ها این توانایی را دارند که با کنترل عوامل موثر در رشد گیاه زمان برداشت محصول را معین کنند. به این معنی که می‌توان محصول را درست در زمانی که تقاضای بازار برایش در حد بالای خود قرار دارد وارد بازار کرد و بالاخره سود سرشاری از آن به دست آورد.

دلایل اقتصادی برای کشت گلخانه‌ای

از مهم‌ترین دلایل اقتصادی برای کشت گلخانه می‌توان به افزایش تعداد برداشت‌ها در سال، افزایش برداشت محصول نسبت به سطح زیر کشت، تعیین زمان بهره‌برداری محصول و کاهش تعداد کارگران اشاره کرد.

تجهیزات مورد نیاز راه‌اندازی گلخانه

برای اخذ پروانه تأسیس گلخانه از سازمان جهاد کشاورزی متقاضی باید حداقل اسناد 5000 مترمربع زمین و آب و برق و… مورد نیاز را ارائه نموده و در خواست احداث گلخانه ای با سطح حداقل 3000 مترمربع را داشته باشد تا با طی مراحل قانونی موفق به اخذ پروانه تأسیس گردد. (حداقل مساحت برای گرفتن تسهیلات این مقدار می باشد). پس از احداث سازه (اسکلت فلزی) و نصب پوشش (پلاستیک، پلی کربنات، شیشه و…) روی آن جهت تأمین شرایط مناسب رشد گیاه نیاز به طراحی و نصب سیستم‌های حرارتی، برودتی، تهویه و کنترل میزان نور می‌باشد. این تجهیزات و تأسیسات به تولید کننده ،کمک می‌کنند که در هر موقعیت مکانی و زمانی و تحت هر شرایط اقلیمی که در فضای خارج از گلخانه حاکم است بتواند شرایط محیطی مطلوب رشد گیاه و تولید محصول را در داخل گلخانه فراهم نماید.

نصب هیترهای هوای گرم، احداث کانال‌ها وشبکه‌های انتقال و پخش هوای گرم تولید شده توسط هیترها در تمام فضای گلخانه برای ایجاد حرارت لازم در فصول سرد، نصب سیستم فن و پد برای ایجاد برودت در فصول گرم سال، نصب فن‌های جانبی و سیرکولاسیون سقفی و نصب دریچه های جانبی و سقفی برای تهویه هوای گلخانه، نصب سیستم شیدینگ (سایه انداز) با قابلیت ذخیره انرژی گرمایی در زمان لازم برای کنترل نور ورودی به گلخانه، نصب سیستم‌های فوگر و مه پاش برای ایجاد رطوبت لازم در فضای گلخانه، در صورت لزوم نصب چیلر، سیستم پاگرما برای رشد بهینه گیاهان، سیستم سرمایش بستر کشت برای گیاهانی مانند آلسترومریا و… صورت می‌گیرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *